مقالات

نحوه استفاده از پودر بندکشی

استفاده صحیح از پودر بندکشی

اگر از بنایی و صنعت ساختمان سازی و حرفه‌های که به آن مرتبط است اطلاعاتی نداشته باشید، شاید تاکنون اسم بندکشی را هم نشنیده باشید. بندکشی یا دوغاب ریختن اصطلاحی است که بیشتر بین استادان کاشی‌کار و سرامیک‌کار مطرح می‌شود. در واقع این افراد با بندکشی سطوحی که کاشی یا سرامیک کردن باعث عایق شدن سطح مورد نظر، نسبت به آب و سایر رطوبت‌های محیطی می‌شوند و همین کار به ظاهر ساده همانند سد محکمی مانع نفوذ آب و رطوبت موجود در محیط به لایه‌های زیرین یا لایه‌های همجوار آن سطح می‌شود، ولی اگر این کار به درستی انجام نشده باشد یا مدت زمان زیادی از انجام آن گذشته باشد، به مرور زمان بر اثر آسیبی که به این عایق وارد شده است، می‌تواند باعث نفوذ آب و رطوبت به سطوح پایین‌تر یا همجوار خودش شود. نفوذ رطوبت به سایر لایه ها ابتدا با پدیده طبله کردن گچ سایر سطوح خودش را نشان می‌دهد. اگر شما تا کنون در ساختمان مستهلکی زندگی کرده باشید، حتما این مسئله را به چشم خودتان دیده اید که رطوبت موجود در کف آشپزخانه، حمام و… طبقه بالایی به سقف طبقه پایینی نفوذ کرده است یا رطوبت دیوارهای آشپزخانه، حمام یا سرویس بهداشتی یک طبقه به دیوارهای همجوار خودش در همان طبقه یا ساختمان‌های همسایه هم سطح خودش نفوذ کرده است. این نفوذ رطوبت که ابتدا به صورت طبله کردن گچ سقف یا دیوار مشاهده می‌شود، در واقع باعث جدا شدن گچ طبله شده از دیوار یا سقفی که به آن چسبیده است می‌شود. در چنین حالتی بین قسمت طبله شده گچ با دیوار یا سقف مورد نظری که گچ روی آن کشیده شده است هوا ایجاد می‌شود و به مرور زمان به علت سنگینی وزن گچ طبله شده و این‌که گچ به دیوار یا سقفی وصل نیست، آن قسمت فرو می‌ریزید. در این مقاله قصد داریم نحوه استفاده از پودر بندکشی را به همراه جزئیات مهمی نظیر استفاده صحیح از آن پودر و مراحل مهم اجرای پودر بندکشی برای شما همراهان همیشگی توضیح دهیم.

نحوه استفاد از پودر بندکشی

استفاده صحیح از پودر بندکشی

کاشی‌کارها و سرامیک‌کارها در فرایند بندکشی معمولا از واژه‌هایی همچون اندودکشی یا اندود‌کاری هم استفاده می‌کنند که معادل عایق‌کاری سطوح می‌‌باشد و این لغات مترادف واژه بندکشی هستند. در بندکشی از مخلوط کردن چندین ماده به عنوان ملات استفاده می‌شود که این ملات از ترکیب مقدار مشخصی از آب با ماسه و سیمان تشکیل شده است و توسط وسایلی همچون ماله و کمچه بر روی سطوح مورد نظر کشیده می‌شود. امروزه در بازار این صنعت، پودری به نام پودر بندکشی وجود دارد که از آن می‌توانید برای بندکشی سطوح مختلف استفاده کنید. بندکشی با استفاده از انواع پودر بندکشی به عنوان یک روش جایگزین برای بندکشی انواع کاشی و سرامیک، آجر، پرسلان و سایر مصالح ساختمانی یک انتخاب مناسب و موثر است. این روش می‌تواند به صورت کامل فاصله بین درزها را پر کرده و در نهایت یک فضای یکدست و ظاهری زیبا ایجاد کند. در ادامه به اصول و مزایای استفاده از انواع پودر بندکشی به عنوان جایگزین برای بندکشی مصالح ساختمانی اشاره شده است:

 • پر کردن درزها: پودر بندکشی می‌تواند به عنوان یک ماده پر کننده موثر برای درزها و اتصالات میان مصالح ساختمانی عمل کند. این به نحوی موثر است که فاصله‌های میان درزها به‌طور کامل پر شده و سطح یکدستی را ایجاد کند.
 • افزایش استحکام: استفاده از پودر بندکشی منجر به افزایش استحکام اتصالات میان مصالح می‌شود. این مواد علاوه بر ایجاد اتصال محکم، به تقویت و ماندگاری بیشتر مصالح کمک می‌کنند.
 • ظاهر زیبا و یکدست: استفاده از پودر بندکشی باعث ایجاد یک سطح یکدست و زیبا می‌شود، زیرا فاصله‌ها و درزها به طور کامل پر شده و سطح صاف و هموار ایجاد می‌شود.
 • پایداری بیشتر: با استفاده از پودر بندکشی، پایداری مصالح ساختمانی افزایش می‌یابد. این امر به افزایش مقاومت در برابر فشار، خوردگی و سایر عوامل زیان‌آور کمک می‌کند.
 • استفاده آسان: پودر بندکشی به راحتی با آب مخلوط شده و بر روی سطح مصالح اعمال می‌شود. این فرآیند نسبت به بندکشی های سنتی ممکن است زمان کمتری نیاز داشته باشد.
 • رفع نقصان و عیوب: این روش می‌تواند نقصان و عیوب موجود در مصالح را بطور موثر پوشش دهد و ظاهر نهایی را بهبود بخشد.

استفاده صحیح از پودر بندکشی

مراحل مهم اجرای پودر بندکشی

مراحل اجرای پودر بندکشی در پروژه‌های ساختمانی به دقت و اجرای صحیح نیاز دارد. در ادامه، مراحل مهم اجرای پودر بندکشی ذکر شده است:

 • آماده سازی سطح مورد نظر: قبل از شروع به کار بندکشی باید مطمئن شوید که سطح کاشی‌ها و سرامیک‌ها خشک و تمیز باشند و در صورتی که به چربی و گرد و خاک آلوده شدند قبل از شروع کار آن را تمیز کنید، چرا که باعث می‌شود که پودر بندکشی درست عمل نکند.
 • تهیه خمیر بندکشی: پس از خرید پودر رنگی مورد نظر بر اساس دستورالعملی که روی بسته بندی درج شده است خمیر را درست کنید. معمولا مقدار مشخصی باید آب اضافه کنید.
 • اجرای بندکشی: با استفاده از ابزارهای مخصوصی همچون ماله،کمچه یا کاردک می‌توانیم خمیر آماده شده را به روی سطح مورد نظر منتقل کنید. بهتر است به کمک ابزار در کل سطح خمیر را پخش کنید و چند بار هم بدون خمیر از ابزار استفاده کنیم تا خمیر در کل سطح یکسان پخش شود. این کار باعث پر شدن تمام درزهای کار می‌شود.
 • پاکسازی سطح ازمواد اضافی: در این مرحله به کمک یک ماده تمیز کننده مواد اضافی باقیمانده از خمیر بندکشی را از روی سطح پاک کنید.
 • خشک شدن و جمع آوری: در این مرحله پس از پاکسازی مرحله قبلی اجازه می‌دهیم تا همه سطح به طور کامل خشک شود و اگر بازم ماده‌ای از خمیر بندکشی روی سطح باقیمانده بود به کمک تمیز کننده‌ای که وجود دارد، آن را از روی سطح پاک کنید. خشک شدن خمیر بندکشی بسته به مکانی که شما از خمیر پودر بندکشی استفاده کردید متفاوت است.
  برای نتیجه‌گیری بهتر حتما قبل از درست کردن خمیر بندکشی روی بسته بندی را مطالعه کافی کنید تا بتوانید خمیر مناسبی را درست کنید و بخاطر داشته باشید که داشتن ابزار مناسب این کار برای نتیجه‌گیری بهتر مفید است و باید به این نکته دقت کنید که از ملات بندکشی برای چه کاری می‌خواهید استفاده کنید براساس نظر استادان این حرف ملات بندکشی برای کاشی و ملات بندکشی برای سرامیک دقیقا یکسان نیستند، پس نمی‌توانید از ملاتی که برای کاشی درست کردید برای سرامیک هم استفاده کنید. اگر دوست دارید که از پودر رنگی بندکشی استفاده کنید بهتر است در انتخاب رنگ دقت فراوانی کنید تا پس از اتمام کار ظاهر بندها ناخوشایند به نظر نیایند. اگر تجربه‌ای در این زمینه ندارید می‌توانید از تجارب استادان این فن استفاده کنید. از آنجایی که کار بندکشی جزو کارهای نهایی ساختمانی است و یکی از موارد زیباسازی کار سرامیک یا کاشی شده محسوب می شود، برای آن می‌توانید وقت کافی بگذارید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.
  حال که مراحل اجرای پودر بندکشی را یاد گرفتید، شما می توانید بهترین پودر بند کشی را از وستا شیمی اسپادانا تهیه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *