پرایمر رنگ چیست؟

 

پرایمر رنگ اساسا یک رنگ شفاف چسبنده است که برای اینکه لایه رنگ به خوبی روی دیوار بنشیند یا بچسبد طراحی شده است. پرایمر رنگ لایه اولیه‌ای است که پیش از رنگ زدن هر چیزی به روی آن اعمال می‌شود. اگر سطحی را بدون استفاده از آستر رنگ بزنید نیاز به چند لایه رنگ خواهید داشت و نتیجه نهایی نیز به خوبی اعمال رنگ به روی آستر نخواهد بود.

پرایمرها یا آسترهای رنگ نیز بر اساس اینکه به روی چه سطح و زیر چه نوع رنگی اعمال شوند متفاوت هستند.

 

مزایای پرایمر رنگ

پرایمر رنگ به نوعی سطح را در برابر رنگ مقاوم می‌کند و از جذب شدن رنگ و نفوذ آن به داخل سطحی که رنگ آمیزی می‌شود جلوگیری می‌کند. فرقی نمی‌کند سطحی که رنگ می‌زنید از چه جنسی باشد، نبود یک لایه آستر موجب می‌شود مقداری از رنگ جذب سطح شود و این مساله باعث می‌شود مجبور شوید چند لایه رنگ بزنید تا به نتیجه دلخواه برسید و این به معنای مصرف رنگ و زمان بیشتر برای پروژه‌تان است. بعلاوه پرایمر می‌تواند درزها و شکاف‌های احتمالی موجود روی سطح را نیز پر کند که این مساله به یکدست شدن رنگ نهایی کمک می‌کند.

پرایمر رنگ اغلب سفید رنگ یا شفاف است تا رنگی که روی آن اجرا می‌شود تغییر نکند. نیازی به تغییر رنگ پرایمر نیست اما در برخی مواقع به آن پیگمنت اضافه می‌کنند تا به رنگ نهایی که روی آن اعمال می‌شود نزدیک‌تر شود. این کار زمانی مفید است که رنگی که می‌خواهید بزنید از رنگ فعلی سطح بسیار روشن‌تر باشد. در این صورت نزدیک بودن رنگ آستر به رنگ نهایی می‌تواند نتیجه بهتری را رقم بزند.

انواع پرایمر رنگ دیوار مانند پرایمر رنگ روغنی منافذ سطح را می‌پوشاند، باعث چسبندگی بهتر مواد به سطح می‌شود؛ و از ریزش و پوسته شدن آن جلوگیری می‌کند. علاوه بر اینها، پرایمر رنگ روغنی و انواع پرایمر رنگ ساختمان بدون بو و حساسیت، دوستدار محیط زیست و مقاوم در آبو هوای مختلف نیز هست.

پرایمر رنگ، دیوارهای گچی را نیز ضد آب می‌کند، و موجب صرفه‌جویی در مصرف رنگ و یا چسب خمیر می‌شود. اگر قصد نصب سنگ آنتیک هم داشته باشید، پرایمر رنگ روغنی یک سطح یکپارچه را به شما تحویل خواهد داد.

 

پرایمر رنگ

پرایمر رنگ

 

انواع پرایمرهای ساختمانی

پرایمرهای روغنی

پرایمر روغنی برای اجرا زیر رنگ روغنی یا آلکیدی استفاده می‌شود. این نوع پرایمر اغلب برای سطوحی که بیشتر در معرض لمس شدن هستند، همانند درب و پنجره یا کابینت‌ها، پیشنهاد می‌شود. علاوه بر اینها، پرایمر روغنی می‌تواند گزینه مناسبی برای استفاده به روی سطوح چوبی که خش دارند باشد. همانند رنگ‌های روغنی، برای تمیز کردن و شستشوی ابزاری که برای پرایمرهای روغنی استفاده شده نیز نیاز به تینر رنگ روغنی خواهید داشت.

 

پرایمرهای پایه آب

آسترهای پایه آب نیز مناسب استفاده پیش از اعمال رنگ پایه آب یا لاتکس هستند. علاوه بر اینها این نوع آستر برای یکدست کردن سطوحی که لکه دارند یا از خمیر یا چسب به رویشان استفاده شده مناسب است. آستر پایه آب را می‌توانید به روی سطح چوبی یکدست و یا دیوار خشک و بدون درز و شکاف استفاده کنید. بهتر است پیش از اعمال آستر پایه آب به روی سطح چوبی، آن را در جایی از چوب که در معرض دید نیست امتحان کنید تا مطمئن شوید پرایمر پایه آب به سطح چوبی آسیبی نمی‌رساند.

 

پرایمر و رنگ در یک محصول

در برخی مواقع پرایمر و رنگ در یک محصول ارائه می‌شود تا سرعت کار بالاتر برود. این نوع محصولات بیشتر مناسب استفاده به روی دیوار خشک یا سطوحی که پیشتر به رویشان رنگ زده شده است هستند. پرایمر و رنگ نیز از اجبار رنگ کردن چندباره سطوح پیشگیری می‌کند. هرچند این نوع رنگ‌ها به روی سطوحی که شکاف و درزهای بیشتری دارند نتیجه مطلوبی نخواهند داشت و در نهایت استفاده از پرایمر رنگ برای یکدست کردن سطح و سپس رنگ زدن آن گزینه بهتری خواهد بود.

 

روش اجرای چسب پرایمر

انواع پرایمر رنگ را می‌توان روی سطوح مختلف اجرا کرد؛ از دیوار نما گرفته تا دیوار پذیرایی. پرایمر پایه آب را با میزان مشخصی آب مخلوط و با قلم‌مو یا غلطک روی سطح در دمای 5+ درجه اجرا کنید. اگر ساکن مناطق مرطوب هستید، دولایه پرایمر رنگ اجرا کنید. اگر هم می‌خواهید تنها یک لایه پرایمر رنگ روغنی یا پرایمر اکریلیک بزنید، مقدار کمتری آب به پرایمر رنگ اضافه کنید.

پس از اجرای پرایمر رنگ روغنی یا انواع دیگر، باید صبر کنید تا سطح کاملا خشک شود. پس از اینکه دیوار خشک شد و جلا پیدا کرد، باید بتونه کاری و در نهایت رنگ اصلی را اجرا کرد. البته نقش مهم سمباده کاری در تمام مراحل نقاشی را نیز نباید از یاد برد.

 

 

رنگ سیلر چیست؟

رنگ سیلر را می توان به عنوان جایگزین آستر، یا قبل از استفاده از پرایمر روی سطح پایه، استفاده کرد. هدف اصلی از رنگ سیلر ایجاد چسبندگی مناسب بین بستر و رنگ جدید یا آستر است.

سیلر نوع خاصی از پرایمر است که برای استفاده یا آغاز بکار انداختن پرایمر طراحی شده است. سیلر از خیساندن لایه زیرین در زیرلایه جلوگیری می کند و تا حدی می تواند یک لایه مقاوم در برابر آب بین لایه زیرین ایجاد کند.

یکی از بزرگترین امتیازات سیلرها این است که آنها می توانند سطح قدیمی را که برای نقاشی مناسب نیست، اصلاح کنند. اگر می خواهید روی یک لایه متخلخل نقاشی کنید، به شما توصیه می کنیم از سیلر استفاده کنید. از دیگر کاربردهای سیلر می توان به نگهداری و محافظت از سطح رنگ شده در برابر لک شدن اشاره کرد.

 

تفاوت سیلر و پرایمر رنگ

سیلر و پرایمر مراحل متفاوتی از فرآیند رنگ آمیزی سطوح هستند که به ترتیب و در زمان مناسب، روی سطح مورد نظر اجرا می شوند.

سیلر یک محصول صنعتی است که مستقیماً روی چوب، فلز، گچ، بتن و آجر پاشیده می شود و بیشترین کاربرد آن برای سطوح چوبی است. اما پرایمر برای سطوح بزرگتر توصیه می شود. سیلر و پرایمر دو محصول بسیار متفاوت هستند و اگر شما بتوانید این تفاوت را درک کنید، قادر خواهید بود که مناسب ترین انتخاب را در زمان خود انجام دهید.

سیلر یک پوشش مایع است که چوب، گچ و غیره را پوشش می دهد و از جذب رنگ توسط سطح جلوگیری می کند. این ماده سطح را یکدست کرده و برای نقاشی آماده می کند. سیلر ها ممکن است شفاف و روشن باشند و می توانند به عنوان یک آغازگر عمل کنند. برخی از آن ها هم طوری طراحی شده اند که بدون پوشش می مانند.

در مقابل، پرایمرها اولین لایه کامل رنگ که در سیستم نقاشی اعمال می شوند هستند. بسیاری از پرایمر ها برای ایجاد چسبندگی مناسب بین سطح و پوشش های بعدی ساخته شده اند. اکثر پرایمرها حاوی مقداری رنگدانه هستند. برخی به لایه بالایی یکنواختی می بخشند و برخی هم باعث مهار خوردگی می شوند. برخی دیگر هم تغییر رنگ لایه رویی را متوقف می کنند. در هر صورت، سیلر و پرایمر رنگ هر دو یک سیستم آغاز گرند که نفوذ لایه رویی به زیرلایه را به حداقل می رسانند یا از آن جلوگیری می کنند.

 

چرا باید از سیلر روی دیوار خود استفاده کنید؟

  • لایه اتصال کامل

معروف است که سیلر دارای عوامل اتصال طبیعی است. این عوامل اتصال باعث می شود که درزگیر به سطح دیوار بچسبد. حتی در صورت قدیمی یا جدید بودن دیوار، درزگیر به آن می چسبد و باعث می شود محکم به دیوار بچسبد. وقتی سیلر را به دیوار می زنید باعث می شود رنگ به آن بچسبد. با این کار، رنگ جدا نمی شود، مانند رنگی که مستقیماً روی دیوار قرار می گیرد. برخی از رنگ ها به ویژه دیوارهای قدیمی به دیوار نمی چسبند. دیوارهای قدیمی می توانند سطحی ناهموار داشته باشند که توسط اکسیژن موجود در هوا خراب شود.

 

  • سیلر به پر شدن ترک ها و سوراخ های دیوار کمک می کند

رنگ منظم ممکن است نتواند ترکهای موجود در دیوارها را بپوشاند، پس با این وجود، سیلر هنگام پوشاندن این ترک ها و سوراخ ها قبل از رنگ کمک می کند. به همین دلیل استفاده از سیلر قبل از رنگ آمیزی دیوار توصیه می شود.

 

چطور از سیلر و پلیمر استفاده کنیم؟

  • حفره‌هایی روی سطح را پر کنید.

قبل از زدن سیلر و یا پلیمر، بهتر است که سوراخ های درشت را با موادی مانند گچ پر کنید. البته این دو ماده قابلیت پر کردن سوراخ های ریز را دارد. در ضمن باید بدانید که این کار را یک یا دو ساعت قبل از اجرای سیلر و پلیمر انجام دهید.

 

  • سطح مورد نظر را سمباده بکشید.

جهت ایجاد سطحی صاف تر و صرفه جویی در سیلر و یا پلیمر بهتر است که سطح را سمباده بزنید. سمباده کشی به کیفیت رنگ آمیزی دیوار و یا چوب کمک شایانی میکند.

 

  • سطح را با یک دستمال نمناک تمیز کنید.

پس از سمباده کشیدن بی شک گرد و غبار هایی بر روی سطح نشسته است. پس دوباره سطح را با یک دستمال نمناک تمیز کنید. این کار باید حداقل 24 ساعت پیش از اعمال این لایه انجام شود.

 

  • سیلر و یا پلیمر را آماده کرده و به روی سطح بزنید.

اگر از سیلر استفاده میکنید؛ با توجه به نوع ابزار مورد استفاده و و متراژ سطح کار باید مقداری تینر اماده کنید.

 

سخن پایانی

مجموعه وستا شیمی با سابقه ای طولانی در تولید انواع  چسب کاشی، چسب سرامیک،چسب پرسلان، چسب بتن، چسب آب بندی، آب بندی استخر، چسب بلوک سبک، چسب هبلکس، چسب ضد اسید، ملات ضد اسید، عایق رطوبتی، پودر بند کشی، چسب اپوکسی، زرین اپوکسی، کاهگل، گروت، خمیر کاشت میلگرد، پرایمرساختمانی، پرایمررنگ، پرایمرکاغذ دیواری، چسب سنگ، چسب اسلب، آب بندی پشت بام با بهترین کیفیت می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در حین خرید با شماره های مجموعه وستا شیمی اسپادانا تماس حاصل فرمائید.