معرفی پرکاربردترین چسب ها

آخرین ویرایش

ارائه شده توسط

shiva.jalaeikar
shiva.jalaeikar
آنچه در این مقاله میخوانید

چسب های پرکاربرد

چسب‌ها، یکی از پرکاربردترین ابزارها در زندگی روزمره ما هستند. هر یک از انواع چسب‌ها، بسته به نوع کاری که با آن ها داریم مورد استفاده قرار می گیرند تا نتیجه دلخواهمان را بدهند.

اگر با انواع چسب ها، مارک ها و کاربردشان آشنا شوید، میتوانید خرید مناسب تری داشته باشید، موارد و راهنمایی مصرفشان را بدانید و از نتیجه کار هم رضایت بیشتری به دست بیاورید.

در این مطلب تلاش کرده ایم تا پرکاربردترین چسب های معمول بازار که به درد مصارف خانگی می خورند را معرفی کنیم.

همین ابتدا هم باید از کیفیت مناسب چسب های داخلی بگوییم که انصافاً رقیب های کاملاً جدی ای برای محصولات خارجی هستند و می توانند بهترین انتخاب باشند. این را هم بدانید که چسب های استاندارد تولید داخل، به بسیاری از کشورهای جهان صادر می شوند و برای خودشان، برندهای معروفی هستند.


چسب چوب؛ نه فقط برای چوب

چسب چوب به صورت نیم کیلویی، یک کیلویی، گالنی و حلبی در بازار موجود است که نیم کیلویی اش برای مصارف خانگی جواب می دهد. چسب چوب همان طور که از نامش پیداست، بهترین نوع چسب برای چسباندن قطعات چوبی به یکدیگر است، اما برای چسباندن کاغذهای ضخیم و تکه های مجسمه هم می تواند پیشنهاد خوبی باشد. چسب چوب، خیلی دیر خودش را می گیرد و از این جهت به شما اجازه می دهد تا با خیال راحت، نمونه ها را به هم بچسبانید.

حلالش آب است و به همین خاطر می توانید از انگشتانتان یا قلم مو برای مالیدن چسب به محل مورد نظرتان استفاده کنید.

یادتان باشد چسب چوب ها در ۲ نوع بی رنگ و سفید در بازار عرضه می شود. چسب چوب فاسد، حالت ژله ای به خود می گیرد و رویش آب می افتد.


چسب آکواریوم؛ فقط ضد باکتری

چسب های آکواریوم، معمولاً برای هر مکان و محلی که نیاز به آب بندی داشته باشد استفاده می شوند.

در حال حاضر، این چسب ها در ۲ نوع معمولی و ضد باکتری عرضه می شوند که نمونه ضد باکتری آن دیرتر سیاه می شود و عمر بیشتری هم دارد. البته همین امر باعث می شود که کمی قیمتش گران تر باشد.

چسب های آکواریوم دارای رنگ بندی سفید، شفاف و رنگی است که معمولاً مدل شفاف و بی رنگ آن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. برای کار با چسب آکواریوم، بهتر است یک دستکش پلاستیکی یک بار مصرف دستتان کنید تا چسب به پوست دستتان نچسبد.


چسب آهن؛ مواظب دستتان باشید

چسب هایی که در بازار به نام چسب آهن شهرت یافته اند، برای چسباندن هر قطعه فلزی ای کاملاً مناسب است.

البته برای چسباندن برخی قطعات پلاستیکی به هم و چسباندن موکت و فرش به زمین هم میتوانید روی آن حساب کنید.

چسب آهن به صورت تیوبی و قوطی عرضه می شود. برای استفاده از چسب آهن بهتر است از قلمو بهره بگیرید.

برای بهتر چسبیدن چسب هم خوب است دو سطح مورد نظر، چسب*کاری شود. اگر می*خواهید چسب از محل چسباندن آن بیرون نزند، کافی است که حجم چسب را به صورت مسطح پوشش دهید.

برای استفاده از این نوع چسب، حتماً یک دستکش پلاستیکی یک بار مصرف دستتان باشد.


چسب پی وی سی؛ مناسب برای لوله ها

این نوع چسب برای قطعات پلاستیکی مختلف که نیاز به فشارقوی داشته باشد کاملاً کارایی دارد؛

مثلاً برای چسباندن انواع لوله های پلاستیکی به یکدیگر می توانید این نوع چسب ها را به کار ببرید. چسب های پی وی سی، دارای دو نوع معمولی و تارگت هستند که مدل تارگت آن*ها، قدرت چسبندگی بیشتر و قدرت بالاتری دارند و البته سرعت چسبندگی شان هم کمی بیشتر است. برای استفاده از این نوع چسب هم می توانید از نوک خود تیوب چسب برای مالیدن آن به سطح مورد نظر بهره ببرید.

از آنجا که چسب پی وی سی وقتی در معرض هوای آزاد قرار بگیرد سفت می شود و کیفیت خود را از دست می دهد، پس از مصرف، سریعاً در تیوب آن را ببندید.
چسب دوقلو، نوعی چسب ترکیبی است و باید برای استفاده از آن، مقادیر برابر از دو تیوب جداگانه را با هم مخلوط کنیم. سطوح فلزی، شیشه ای، چینی، سنگی و حتی چوبی برای استفاده از چسب دوقلو مناسب اند.


چسب قطره ای؛ کوچک ولی قوی

چسب های قطره ای، تنوع بسیار بالایی در بازار دارند و نمونه های داخلی و خارجی آن به وفور در همه جا پیدا می شود.

این چسب های دو – سه گرمی، بهترین نوع برای چسباندن هر آنچه هستند که نیاز به حجم کم چسب و قدرت بالا دارند، مثلاً برای چسباندن تکه های شیشه یا قطعات ریز به یکدیگر که باید از حجم چسب اندک استفاده کنید، این نوع چسب کاملاً مناسب خواهد بود.

بی رنگی، یکی دیگر از مزیت های چسب های قطره ای است و پس از کاربرد، خودش را نشان نمی دهد. هنگام استفاده از چسب های قطره ای، خیلی مراقب باشید تا با پوست دستتان برخوردی نداشته باشد؛ چون به این راحتی ها پاک نمی شود. چسب های قطره ای برای چسباندن شیشه، سنگ، پلاستیک و برخی قطعات فلزی، کارایی مناسبی دارند.


چسب یک، دو، سه؛ فقط ۳ ثانیه

احتمالاً نامگذاری این نوع چسب به خاطر این بوده که تنها در عرض ۳ ثانیه خودش را میگیرد و دو قطعه را سریع به هم می چسباند.

چسب های یک، دو، سه تقریباً همان عملکرد چسب های قطره ای را دارند، اما حجمشان کمی بیشتر است.

این نوع چسب ها به صورت دوتکه عرضه می شوند که تکه اول چسب و تکه دوم اسپری خشک کننده خواهد بود.

بهترین روش استفاده چسب این است که یک سطح را کاملاً به چسب آغشته کنید و سطح دیگر را اسپری خشک کننده بزنید و سپس بلافاصله دوتکه را به هم بچسبانید. اسپری کمک می کند که چسب در عرض ۳ ثانیه خودش را بگیرد.


چسب دوقلو؛ مقاوم در برابر حرارت

این یکی هم جزو قدیمی های انواع چسب هاست که حالا مدل های جدیدتر آن هم به بازار آمده است. یادتان باشد که این نوع چسب، بهتر است برای چسباندن اشیایی استفاده شود که حالت خشک و شکننده دارند. چسب دوقلو، نوعی چسب ترکیبی است و باید برای استفاده از آن، مقادیر برابر از دو تیوب جداگانه را با هم مخلوط کنیم. سطوح فلزی، شیشه ای، چینی، سنگی و حتی چوبی برای استفاده از چسب دوقلو مناسب اند. در ضمن، چسب های دوقلو معمولاً در دو نوع شفاف و رنگی در بازار به فروش می رسند. چسب دوقلو مقاومت خوبی در برابر حرارت دارد و مقاومت نوع معمولی آن نسبت به نوع شفاف آن، در برابر حرارت، بالاتر است. همین خصوصیت باعث شده که توسط مکانیک ها برای چسباندن قطعات موتور اتومبیل هم مورد استفاده قرار گیرد. این چسب را می توان پس از مخلوط کردن، تا ۵ دقیقه استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه